Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żabnie
Kanonizacja Jana Pawła II - III rocznica
27 kwietnia 2014 roku

Publiczne Gimnazjum w Żabnie
im. Jana Pawła II
Gimnazjum
Budynek Gimnazjum - Wiosna 2000 rok


 • Środa, 27 czerwiec 2018

  Szkolne Echo nr 53

  Pragniemy poinformować, że 53 numer gazetki Szkolne Echo jest już dostępny. Życzymy miłej lektury.
 • Wtorek, 19 wrzesień 2017

  Regulamin rekrutacji...

  Proszę o zapoznanie sie z regulaminem rekrutacji do programu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”. Regulamin rekrutacji | pdf
 • Wtorek, 19 wrzesień 2017

  Wywiadówka

  Zebranie informacyjne rodziców odbędzie się dnia 19.09.2017 r. (tj. we wtorek) o godz. 17.
 • Wtorek, 12 wrzesień 2017

  Rada Pedagogiczna

  Posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się w dniu 14.09.2017r. (tj. w czwartek) o godz. 14.30 ...
 • Piątek, 1 wrzesień 2017

  Projekt „Modernizacj...

  Nasza szkoła bierze udział w projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i gminy Żabno ...

Spotkanie z Panią Grażyną Staniszewską

Dodano: Poniedziałek, 14 kwiecień 2014

Dnia 9 kwietnia 2014 r. w sali klubowej Gminnego Centrum Kultury w Żabnie odbyło się spotkanie uczniów Publicznego Gimnazjum w Żabnie z panią Grażyną Staniszewską.  Było to kolejne ze spotkań ze świadkami  i uczestnikami wydarzeń związanych z pierwszymi wolnymi wyborami w 1989 r. organizowanymi  w ramach realizacji projektu „Uczę się Ciebie, wolności”. Tym razem w spotkaniu, poza uczniami, uczestniczyli także mieszkańcy naszej gminy oraz harcerze z 31 TDSH „Leliwici”.
Pani Grażyna Staniszewska swoją walkę o wolną, suwerenną Polskę rozpoczęła w 1980 roku. Działała wówczas w zarządzie NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzie. W stanie wojennym została internowana na okres od grudnia 1981 r. do lipca 1982 r. W 1983 r. została ponownie aresztowana. Po odzyskaniu wolności kontynuowała działalność opozycyjną. W latach 1988–1990 wchodziła w skład krajowego kierownictwa "Solidarności".
Była jedną z nielicznych kobiet uczestniczących w obradach Okrągłego Stołu. Zasiadała w Sejmie przez cztery kolejne kadencje. W 2004 r. uzyskała mandat posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.
W 1998 r. zainicjowała program "Interkl@sa", zmierzający do przygotowania młodzieży do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.
Dziś jest wciąż osobą aktywną, bardzo zaangażowaną w pracy na rzecz wspierania rozwoju Podbeskidzia, z którym przez całe życie jest związana. Od 2010 r. jest radną Bielska- Białej. Działa w wielu organizacjach społecznych, m.in. Stowarzyszeniu "Instytut Południowy", Beskidzkim Stowarzyszeniu Edukacyjnym, Beskidzkim Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Sportowo-Rekreacyjnych i Turystycznych. Patronuje Beskidzkim Rodzinnym Rajdom Rowerowym.
Przed uczniami, redaktorami gimnazjalnej gazetki „Szkolne Echo” stanęło trudne zadanie. Przeprowadzenie wywiadu z takim gościem wymagało solidnego przygotowania, opanowania nerwów i swobody w trakcie rozmowy. Wszystko poszło gładko, gdyż pani Staniszewska świetnie nawiązuje kontakt z rozmówcą ciepłym uśmiechem, mimochodem rzuconym żartem albo żywą narracją. Sama zresztą podkreśliła, że, jak bez powietrza,  nie mogłaby żyć bez ciągłego kontaktu z ludźmi.
Odpowiadając na pytania uczniów pani Grażyna Staniszewska w sposób bardzo barwny, ciekawy i jednocześnie przystępny opowiedziała o swojej działalności w NSZZ „Solidarność”, z dystansem i dużym poczuciem humoru wspominała swoje aresztowanie i dni spędzone w ośrodkach dla internowanych w stanie wojennym. Dużo uwagi poświęciła obradom Okrągłego Stołu i pierwszym wolnym wyborom do parlamentu, towarzyszącej im atmosferze i związanymi z nimi nadziejami i obawami.
Uczniowie otrzymali też od pani poseł ciekawe pamiątki: plakaty wydane w ramach kampanii wyborczej do parlamentu z 1989 r. i publikacje wydawane w drugim obiegu w czasie stanu wojennego.
Spotkanie zostało starannie wyreżyserowane, tak więc wywiad wzbogacono odczytaniem listu profesora Władysława Findeisena, także uczestnika obrad Okrągłego Stołu, do redakcji "Szkolnego Echa" . Natomiast Adam Tomczyk swoim najlepszym piórem odmalował nam obraz Żabna i swojego domu sprzed 25 lat w zaprezentowanych na spotkaniu fragmentach tekstu  "Mój dom". Nie obyło się bez akcentu muzycznego, którym była piosenka wykonana przez Krzysztofa Wójcika z własnym gitarowym akompaniamentem.
Półtorej godziny minęło jak jedna chwila i dlatego jeszcze w kuluarach pani Staniszewska rozmawiała z tymi, którzy chcieli osobiście zadać swoje pytania.
W sali klubowej można było podziwiać prace projektu zgromadzone na specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawę, wśród nich także pamiątki z tamtego okresu skrzętnie przechowywane przez miejscowych kolekcjonerów oraz kopie plakatów wyborczych wykonanych przez uczennicę - Ewę Marszałek.  
Z naszym gościem rozstaliśmy się w przekonaniu, że wkrótce się zobaczymy na rowerowym szlaku biegnącym wzdłuż koryta Wisły, która to inicjatywę pani Staniszewska wspiera i mocno kibicuje. Czekamy zatem na otwarcie odcinka : Szczucin- Wisła.
Redakcja "Szkolnego Echa" oraz uczniowie klasy 1 a wraz z opiekunami projektu serdecznie dziękują pani dyrektor GCK Marcie Warias za gościnność oraz wszelką pomoc w organizacji spotkania, a panu Marcinowi Czosnyce za sponsorowanie wizyty naszego gościa.
Więcej o projekcie „Uczę się Ciebie, wolności” można się dowiedzieć na naszym blogu www.uczesiewolnosci.blogspot.com